Wspólne z Fundacją Wsparcia Ratownictwa RK manerwy na Jurze, 2-3.09.2023

W dniach 2-3.09.2023 wspólnie z Fundacją Wsparcia Ratownictwa RK przeprowadziliśmy mini-manwery ratownicze w jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Celem manewrów było doskonalenie ratowników jaskiniowych GRJ we współpracy ze specjalistami z innych dziedzin, których umiejętności mogą być przydatne w akcjach ratunkowych w jaskiniach, a którzy nie są taternikami jaskiniowymi i nie potrafią samodzielnie poruszać się z wykorzystaniem technik linowych.

Archiwum SGRJ

 

Pierwszego dnia ćwiczeń podzieliliśmy się na 2 grupy, które działały równolegle w Jaskini Koralowej i Jaskini Wszystkich Świętych. Zadaniem członków GRJ było dostarczenie ratowników Fundacji we wskazane miejsce jaskini, w którym wykonywali oni zadania z zakresu medycyny ratunkowej, a następnie przetransportowanie ich z powrotem na powierzchnię, gdzie grupy zamieniały się jaskiniami.

Drugiego dnia manewrów wspólnie przeprowadziliśmy pozorowaną akcję ratunkową w Jaskini Koralowej. Zadaniem połączonych sił GRJ i Fundacji RK była ewakuacja grotołaza z urazem kończyny dolnej, uniemożliwiającym poruszanie się, z okolic korytarza koralowego.

Ratownicy GRJ odpowiedzialni byli za techniki linowe: zaporęczowanie jaskini, przygotowanie układów linowych, dostarczenie ratowników medycznych Fundacji do poszkodowanego a następnie transport poszkodowanego w noszach oraz medyków na powierzchnię. Ratownicy Fundacji odpowiadali za aspekt medyczny akcji: zbadanie poszkodowanego, jego zaopatrzenie i przygotowanie do transportu oraz opiekę w trakcie.

Archiwum SGRJ

 

Manewry zakończyliśmy wspólnym omówieniem działań. Dla nas było to nietypowe doświadczenie współpracy w czasie akcji jaskiniowych ze specjalistami „z zewnątrz”, którzy nie są grotołazami i nie mają doświadczenia w poruszaniu się po jaskiniach oraz okazja do doskonalenia technik linowych. Ratownicy Fundacji mieli możliwość zapoznania się ze specyficznymi warunkami jakie panują w jaskiniach, wykonywać zadania z zakresu ratownictwa medycznego w nowym dla siebie środowisku oraz obyć się z ekspozycją na wysokość.

Dziękujemy Fundacji za wspólne ćwiczenia, myślimy, że dla obu grup było to bardzo cenne doświadczenie.

W szczególności dziękujemy Michałowi Janasowi za pomysł i podjęcie się zorganizowania takich zajęć.

Autor: Lech Latecki

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *