W dniach 18-21 kwietnia 2024 roku dwóch naszych członków, Ewelina Raczyńska i Paweł Jeziorny, wzięło udział w międzynarodowych ćwiczeniach z zakresu ratownictwa jaskiniowego, które odbyły się w Aggtelek na Węgrzech. Spotkanie to było rezultatem zaproszenia Magyar Barlangi Mentőszolgálat, węgierskiej służby ratownictwa jaskiniowego.
W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele niemieckich, polskich, słowackich, rumuńskich, serbskich, tureckich, węgierskich i amerykańskich służb ratownictwa jaskiniowego, co w sumie dało 125 uczestników.
Podczas pierwszych dwóch dni ćwiczeń mieszane zespoły otrzymały kolejne zadania do wykonania i miały okazję wypróbowania różnych rozwiązań. Jednostki ratownicze specjalizujące się w różnych typach jaskiń z różnych krajów miały możliwość prezentacji swoich metod pracy i rozwiązań. Duży nacisk został położony na wymianę doświadczeń w zakresie opieki zdrowotnej poszkodowanego w warunkach jaskiniowych, a lekarze i ratownicy medyczni uczestniczący w ćwiczeniu dzielili się swoimi doświadczeniami.
W sobotę, w jaskini Baradla, przeprowadzono kompleksowe symulacje, w których zespoły ratownicze różnych narodowości uczestniczyły w akcji ratunkowej ocalałych z powodzi w jaskini. Zgodnie z scenariuszem ćwiczeń, trzeba było odnaleźć, leczyć i uratować nieznaną liczbę rannych w nieznanym miejscu. Zadania obejmowały m.in. uwolnienie uwięzionego nurka, pomoc nurkowi chorym na chorobę kesonową, ratowanie ofiary urazu zagrażającego życiu oraz przeprowadzenie amputacji w wyniku upadku. Liderzy akcji musieli ocenić zdolności i środki każdego zespołu oraz kierować nimi w świetle rosnących wyzwań. Po 8 godzinach wszystkich 8 rannych było na powierzchni.
Oprócz wspólnej oceny ćwiczeń, odbyły się również interesujące prezentacje oraz dalsza analiza doświadczeń z poprzedniej międzynarodowej akcji ratowniczej, przeprowadzonej jesienią 2023 roku w jaskini Morca w Turcji. Wspólnie z innymi organizacjami ustaliliśmy wspólny cel, którym jest dalsze rozwijanie współpracy europejskich służb ratownictwa jaskiniowego oraz poszukiwanie skutecznych metod, aby ratownictwo jaskiniowe było dostępne także w regionach świata, gdzie jeszcze nie istnieje.
Paweł Jeziorny przedstawił też specjalną, nową polską linię radiołączności o nazwie SPELLCOM, dedykowaną ratownictwu jaskiniowemu oraz eksploracji. SPELLCOM to pierwszy system tego typu bazujący na technologii MESH, stworzony specjalnie do pracy w trudnych warunkach jaskiniowych. Otwiera on nowe możliwości dla ratowników i pasjonatów eksploracji, gwarantując niezawodne połączenia w najbardziej wymagających środowiskach podziemnych.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować kolegom z Węgier za profesjonalną organizację zajęć oraz niezwykłą atmosferę, mimo bardzo niskiej temperatury, co było dość nietypowe w tym okresie i na tym obszarze.