Lata >2024

Spis:

  1. Rok 2024 – 9 marca Jaskinia Urwista, Jura Krakowsko-Częstochowska

 

OPIS:

1.Rok 2024 – 9 marca Jaskinia Urwista, Jura Krakowsko-Częstochowska

Źródło: Facebook Grupa Jurajska GOPR

W sobotnie popołudnie, 9 marca, doszło do zdarzenia w Jaskini Urwistej, położonej w rezerwacie Sokole Góry w podczęstochowskim Olsztynie.

Około godziny 17:20, 9 marca ratownicy Grupa Jurajska GOPR zostali zadysponowani do wypadku w Jaskini Urwistej. Na dno jaskini zjechało dwóch ratowników GOPR-u oraz jeden z ratowników Państwowej Straży Pożarnej. Po dotarciu na miejsce udało się nawiązać kontakt z ratowaną osobą i przeprowadzić czynności medyczne przez ratownika Grupa Jurajska GOPR. Mężczyzna wpadł do jaskini w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Poszkodowana osoba, będąca w stosunkowo dobrym stanie, została bezpiecznie wyciągnięta na powierzchnię technikami linowymi i przekazana zespołowi Ratownictwa Medycznego, a następnie przewieziona do szpitala w Częstochowie. Akcja ratunkowa przebiegła sprawnie i została zakończona około godziny 21:00.

W działaniach ratowniczych wzięło udział łącznie 16 ratowników Grupy Jurajskiej GOPR, w tym z Sezonowej Stacji Ratunkowej Olsztyn oraz Centralnej Stacji Ratunkowej w Podlesicach. Pomocy udzieliły również jednostki straży pożarnej – PSP oraz OSP, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego z Radzionkowa, Policja, zespół Ratownictwa Medycznego, Nadleśnictwo oraz Straż Leśna.