Testy łączności SpellCom w Słowenii 16-17.12.2023

Przed Świętami (16-17.12.2023) mieliśmy przyjemność przeprowadzić testy systemu SPELLCOM na zaproszenie naszych kolegów z Jamarska Resevalna Služba Slovenia.

Dzięki naszej współpracy ze spółkami SEVITEL i SYBET oraz Grupą Sudecką GOPR powstała specjalna linia radiołączności o nazwie SPELLCOM, dedykowana ratownictwu jaskiniowemu oraz eksploracji. SPELLCOM to pierwszy system tego typu bazujący na technologii MESH, stworzony specjalnie do pracy w trudnych warunkach jaskiniowych. Otwiera on nowe możliwości dla ratowników i pasjonatów eksploracji, gwarantując niezawodne połączenia w najbardziej wymagających środowiskach podziemnych.

Testy w Słowenii odbyły się w malowniczej jaskini pod zamkiem Predjama, gdzie korzystaliśmy z systemu składającego się z 40 nodów, 4 telefonów oraz centralnej stacji do monitorowania całego systemu. Cały test podzieliliśmy na 4 etapy.

Pierwszy etap obejmował prezentację systemu oraz monitorowanie sieci poprzez zbudowanie całej infrastruktury w korytarzach horyzontalnych. Stacja do monitorowania umożliwiała nam śledzenie poziomu naładowania baterii we wszystkich urządzeniach oraz precyzyjne lokalizowanie radia względem nodów. Funkcja ta działała bez zarzutu, a komunikacja na całym teście była perfekcyjna.

Kolejny etap polegał na sprawdzeniu systemu w wąskich pionowych korytarzach z wąskimi przejściami. Wyniki tego etapu również były bardzo obiecujące.

Następnie przyszła pora na sprawdzenie łączności w bardzo ciasnym i błotnistym korytarzu, gdzie konieczne było ciągłe przeciskanie się bez możliwości zmiany pozycji. Warto zaznaczyć, że tego typu korytarze wymagają zagęszczenia sieci, co w tym przypadku oznaczało odległość 5-10 metrów. Dodatkowym wyzwaniem było zatkanie otworu mikrofonu błotem, co wpłynęło na głośność przekazywanych informacji.

Ostatni etap skupiał się na rozmieszczeniu nodów maksymalnie daleko od siebie w celu utrzymania łączności. Mimo braku przyrządów pomiarowych, szacujemy, że udało się rozciągnąć nody na odległość około 100 metrów, co pozwoliło nam zapewnić ciągłą łączność. Warto zauważyć, że ten test odbył się w bardzo obszernych korytarzach, i w takim rozmieszczeniu nie została zachowana zasada backupu – w przypadku awarii jednego z nodów, sieć zostaje przerwana.

Cieszymy się, że Jamarska Resevalna Služba Slovenia jako pierwsza zdecydowała się wprowadzić SPELLCOM do służby. Mamy pełne przekonanie, że SPELLCOM sprosta wszystkim oczekiwaniom i z niecierpliwością oczekujemy sprawozdania z przeprowadzonych ćwiczeń.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie oraz dziękujemy firmom SEVITEL ,SYBET i Grupie Sudeckiej GOPR za współpracę!

 

Paweł Jeziorny

 

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *