Wsparcie ratowników SGRJ podczas akcji ratunkowej w Turcji

W tureckiej jaskini Morca wydarzył się wypadek. Na głębokości poniżej 1000 m poważnie zachorował jeden z uczestników wyprawy eksploracyjnej, Mark (USA). Więcej informacji o zdarzeniu znajdziecie na profilu European Speleological Federation – Fédération Spéléologique Européenne
 
Stowarzyszenie Grupa Ratownictwa Jaskiniowego od niedzieli 3.09.2023 pozostawała w stałym kontakcie z ekipami ratunkowymi oraz z prezydentem European Cave Rescue Association koordynującym działania stowarzyszonych w ECRA organizacji.
 
Nasz trzyosobowy zespół SGRJ i GOPR dotarł 6.09.2023 po południu na bazę pod jaskinią. Ratownicy dotarli do Turcji wraz z ponad 200 kg sprzętu linowego, medycznego i łączności.
 
 
 
W środę 07.09.2023 sześć osób z Polski (GRJ/GOPR) weszło do jaskini, na -1000 do poszkodowanego. Wstępnie, ich zadaniem było przygotować odcinek do transportu noszy -700 do -900 i pewnie niżej przy współpracy z przyjaciółmi z Bułgarii.
 
W poniedziałek 11.09.2023 trójka naszych dzielnych ratowników (GRJ/GOPR) wyszła już na powierzchnię. Pozostała trójka (w tym dwóch ratowników medycznych) nadal pozostaje w jaskini i pomaga przy transporcie noszy.
 
Wspaniałe wiadomości, 12.09.2023 0:40 po 58,5 godzin wytężonej pracy przy transporcie noszy z poszkodowanym udało się wyprowadzić Marka na powierzchnię z głębokości 1040m. Wszyscy nasi ratownicy też już są na powierzchni cali i zdrowi.
 
Kolejna grupa naszych ratowników pozostawała przez cały czas gotowa do wylotu do Turcji, czekając na zadysponowanie od kierujących akcją. Dodatkowe wsparcie okazało się niepotrzebne, ze względu na wystarczającą liczbę ludzi będących już na miejscu.
 
W akcji w jaskini uczestniczyło blisko 200 ratowników jaskiniowych z 7 krajów, a tyle samo osób wspomagało ich działania na powierzchni w pobliżu jaskini. Mark został przekazany tureckiemu zespołowi medycznemu i zabrany do szpitala. Mamy nadzieję, że szybko powróci do zdrowia.
 
Aktualne wiadomości o postępie akcji mogliście śledzić na naszym Facebooku.
 
 
 
 
 
Jeśli chcecie nam jakoś pomóc to zachęcamy do wpłat na zorganizowaną przez nas zrzutkę!
 
 
Dziękujemy wszystkim za ogromne wsparcie!
 
 
W tym miejscu serdecznie dziękujemy liniom lotniczym SunExpress za umożliwienie nam zabrania za darmo 80 kg nadbagażu.

 

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *