Unifikacja technik ratowniczych dla Kandydatów 09-10.04.2022

Wszystko zaczęło się dawno, dawno temu, kiedy każdy z Kandydatów zapisał sobie w kalendarzu daty 9-10 kwietnia. Dni mijały spokojnie, każdy z nas co jakiś czas wyciągał z worów a to crolla, a to STOP rolkę, czasem lonże, nie mogąc się doczekać nadchodzącej unifikacji.

Dnia 9.04.2022 postanowiliśmy rozpocząć kurs od zameldowania w recepcji pensjonatu oraz przypomnieniu podstawowych zasad ratownictwa medycznego. Temat prowadzony przez naszych ratowników medycznych pokazał nam jak olbrzymia wiedza i doświadczenie konieczne jest do właściwej pierwszej pomocy. 

Pogoda kwietniowa ponownie udowodniła nam słowa przysłowia i po porannej burzy śnieżnej około 12 udaliśmy się pod wiatę, aby w promieniach słonecznych przypomnieć sobie podstawowe techniki ratownicze oraz zasady poruszania się z noszami jaskiniowymi. Już po kilku chwilach lekcje wyciągnięte podczas grudniowych zajęć zaczęły się nam przypominać. 

Fot. Archiwum GRJ
Fot. Archiwum GRJ

Kolejnym etapem programu była burza śnieżna wraz z deszczem oraz zajęcia linowe na skałach Góry Birów, gdzie w grupach budowaliśmy proste układy balansu, płynnego przechodzenia z wyciągania do opuszczenia poszkodowanego oraz tyrolkę. Zajęcia udało się zakończyć tuż przed zmrokiem.

Następny dzień rozpoczęliśmy punktualnie o 8:45 na Górze Birów, gdzie nasz prowadzący Łukasz przekazał nam scenariusz na dzisiejszy tor z wykorzystaniem wszystkich poznanych technik. Z uwagi na fakt, iż poszkodowany został uratowany o godzinie 12:00 ogłosiliśmy pełen sukces i przystąpiliśmy do deporęczowania. 

Fot. Archiwum GRJ
Fot. Archiwum GRJ

Podczas omawiania zajęć dyskusji nie było końca, lecz każde miłe chwile dobiegają końca więc w końcu musieliśmy wsiąść do pojazdów i koniec końców udać się do domów. 

Za przekazaną wiedzę serdecznie dziękujemy charyzmatycznym instruktorom Łukaszowi oraz Maćkowi. 

Paweł Krzeszowiec

 

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *