Manewry jaskiniowe PSP i GRJ w Wojcieszowie 25-26.06.2022

Wakacje to nie tylko okres klubowych wypraw jaskiniowych, to także czas intensywnych ćwiczeń.

W miniony weekend (25-26.06.2022) odbyły się kolejne manewry z ratownictwa jaskiniowego tym razem wspólnie z kolegami z PSP. Ćwiczenia przeprowadzono w Sudetach Zachodnich, w jaskiniach: Imieninowej (sobota) oraz Nowej (niedziela). Takie ćwiczenia są konieczne dla utrzymania umiejętności, zgrania zespołów i wyszkolenia kandydatów na ratowników.

Fot. Archiwum GRJ

 

Ćwiczono przeprowadzenie całościowych akcji ratowniczych. Równolegle do samych założeń ratowniczych ćwiczyli liderzy odcinków i całych akcji. W oba dni, w jaskiniach instruktorzy umieścili poszkodowanych pod koniec jaskini. Konieczna była analiza zgłoszenia, zaplanowanie akcji (równolegle przygotowane były 3 odcinki), rozdzielenie zadań i przygotowanie zespołów, omówienie łączności, przeprowadzenie akcji i omówienie. W ćwiczeniach brało udział kilkunastu członków GRJ oraz nasi goście – 4 strażaków z Dolnego Śląska.

Fot. Archiwum GRJ

Dziękujemy jak zawsze za gościnność Stowarzyszeniu Speleoklub Bobry, gospodarzom Dziuśkowej Chaty, zarządcy kamieniołomu za zezwolenie na wstęp do jaskiń oraz Nadleśnictwu Jawor.

Podziękowania również kierujemy do strażaków z Dolnego Śląska za współudział w naszych zajęciach. Wspólne ćwiczenia przyczynią się do wymiany wiedzy i doświadczenia oraz zacieśniania relacji.

Michał Janas

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *