Mini-Manewry jaskiniowe na Jurze 17-18.09.2022

W weekend 17-18 września 2022 roku, przeprowadzone zostały manewry Stowarzyszenia Grupa Ratownictwa Jaskiniowego. Miejscem manewrów były dwie jaskinie jurajskie: Piętrowa Szczelina i Koralowa.

Pierwszego dnia skupiliśmy się na działaniach w ciasnych przestrzeniach Piętrowej Szczeliny. Działania ratownicze ze względu na ciasnoty wymagały dobrego zaplanowania toru przemieszczania noszy z pozorantką. Kierownik akcji wraz z kierownikami odcinków musiał uwzględniać także przemieszczanie ratowników z “tyłu” do “przodu”, w celu zapewnienia odpowiedniego komfortu pozorantce oraz płynności transportu noszy. Działania w tej jaskini po raz kolejny pokazały, że to nie transport linowy jest najbardziej wymagającym elementem ratownictwa jaskiniowego, ale odpowiednie zaplanowanie i zrealizowanie transportu poziomego.

Archiwum SGRJ

Drugi dzień to czysta techniczna praca ratowników SGRJ z układami do wyciągania i opuszczania, tyrolkami i balansami w Jaskini Koralowej. Podczas wyciągania noszy z otworu jaskini, zastosowana została tyrolka z podczepionym do niej tensometrem Linegrip lineScala 3 , który na bieżąco monitorował siły panujące w układzie balansu na tyrolce. Dzięki badaniu sił w realnych działaniach możemy budować lepszą świadomość ratowników w zakresie wykorzystywanych technik. Wyniki badań potwierdziły, że pomimo dużych obciążeń nie dochodzi do wygenerowania obciążeń wpływających na bezpieczeństwo działań. 

Jak zawsze bardzo dziękujemy prowadzącym (Przemkowi Sękowskiemu i Michałowi Konarskiemu) za ogromne zaangażowanie.

 

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *