Unifikacja Łódź 12/2019

W dniach 7-8.12.2019r. w Łodzi, miała miejsce unifikacja z zakresu podstawowych technik ratowniczych Grupy Ratownictwa Jaskiniowego.

Tym razem trenowaliśmy wspólnie z kolegami ratownikami z SGRW Kalisz i Łódź.

Dwudniowe zajęcia przeprowadzone zostały dzięki uprzejmości firmy SWAT w centrum treningowo – szkoleniowym, na specjalnie przygotowanej pod treningi technik linowych hali.

Głównym celem unifikacji było omówienie/przypomnienie podstawowych technik ratowniczych oraz przećwiczenie wcześniej omawianych układów.

Spotkanie rozpoczęło się od spraw organizacyjnych, w tym od zapoznania uczestników z kartami umiejętności, z którymi będą mogli się spotkać w przyszłości podczas manewrów w jaskini. Omówiony został także szczegółowy program unifikacji. 

Sobotnie zajęcia w centrum szkoleniowym rozpoczęły się od części teoretycznej, podczas której w formie wykładów i krótkich prezentacji przypomniane zostały:

  • bieżące sprawy dotyczące Grupy Ratownictwa Jaskiniowego
  • spotkanie ECRA 2019

Po części teoretycznej w kilkuosobowych zespołach każdy miał możliwość przećwiczyć układy.

Omówione i przećwiczone zostały:

a. omówienie i budowa stanowisk
b. układy bloczków do wyciągania 
c. balans
d. opuszczanie 
e. zmiana kierunku
f. bloczki kierunkowe
g. zasady budowy tyrolek
h. oznaczenie lin 
f. budowa i obsługa noszy

Po części praktycznej wróciliśmy do sali wykładowej. Tam została pokrótce podsumowana cała tegoroczna działalności Grupy Ratownictwa Jaskiniowego, zaprezentowane zostały także plany na najbliższy rok. Był także czas na pytania i luźne wnioski, a uczestników unifikacji zachęcano gorąco do zaangażowania się w codzienną działalność wspomagającą funkcjonowanie GRJ.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od omówienia zasad planowania i organizowania działań ratowniczych oraz ich koordynowania, a następnie już całą pozostałą część dnia poświęciliśmy na przetrenowanie pozorowanej akcji ratowniczej.

Po zapoznaniu się z zaplanowanym przez Organizatorów przebiegiem trasy transportu zostaliśmy podzieleni na kilkuosobowe zespoły, a w każdym z nich wyznaczony został kierownik odcinka. Poszczególne zespoły odpowiedzialne były za przygotowanie wskazanego im odcinka na trasie transportu z pozorantem.

Dziękujemy firmie SWAT oraz Maćkowi Kosińskiemu za bardzo ciepłe przyjęcie, życzliwość i przede wszystkim za udostępnienie hali do celów szkoleniowych.

Dziękujemy też kolegom prowadzącym poszczególne bloki tematyczne za zaangażowanie, Przemkowi Sękowskiemu za pomoc przy organizacji oraz kolegom ze Straży za współudział w naszych zajęciach.

Na podstawie ćwiczeń powstał film, dzięki uprzejmości studia REDfilm. Serdecznie polecamy obejrzenie: https://www.youtube.com/watch?v=AKzvWSSm-TE&feature=youtu.be

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *