Spotkanie ECRA 11/2019

ECRA 2019 15-17 listopad

W tym roku odbyło się już 13 spotkanie ECRA Meeting, które zrzesza w swoich szeregach międzynarodowe organizacje ratownictwa jaskiniowego.

Mieliśmy przyjemność wraz z przyjaciółmi z GOPR brać udział po raz kolejny w tego rodzaju platformie,  zacieśniając współpracę z innymi organizacjami ratownictwa jaskiniowego z różnych państw, wymieniając się z nimi doświadczeniem oraz wiedzą związaną z szeroko pojętym ratownictwie jaskiniowym.

Organizatorzy konferencji położyli mocny nacisk na prezentację obrazujące problemy i ich rozwiązania związane z tematyką:

– medycyny,

– nurkowania,

– komunikacji, gdzie zaprezentowano: system ERMES i jego możliwości w nowej wersji, system CaveLink v.2 i nowy CaveLink v.3, NICOLA v.2 i nowa wersja v.3 oraz HeyPhone, a także inne systemy łączności przewodowej wykorzystywane w różnych służbach ratownictwa jaskiniowego,

– wymuszania wentylacji w korytarzach,

– poszerzania ciasnych przestrzeni oraz regulacji prawnych, które temu towarzyszą.

Nie zabrakło również omówienia rozwiązań prawnych, dotyczących współpracy organizacji różnych Państw w sytuacjach kryzysowych, związanych z ratowaniem ludzi w jaskiniach w ramach Europejskie Obrony Cywilnej.

Ciekawym polem do dyskusji była prezentacja przedstawiciela z Kanady, pozwalająca zobrazować oraz zrozumieć procesy neurologiczne i  aspekty psychologiczne, towarzyszące podejmowaniu decyzji przez poszkodowanych tuż przed wypadkiem, a także ratowników w trakcie akcji ratowniczej.

Podczas obrad walnego zebrania przyjęto nowych członków ECRA z takich krajów jak Czechy (SZS), Norwegia (NGRT) oraz Bośnia i Hercegowina (FUCZ).

Podjęto również temat przynależności organizacji spoza Europy w roli obserwatorów (rok temu przystąpił Izrael (CRI), w tym roku przystąpiły Stany Zjednoczone (NCRC)) oraz rozwiązań dających szersze możliwości wzajemnej współpracy z krajami nie europejskimi.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *