Relacja z manewrów SSF i GRJ – Doubs 09/2016

W dniach 2-4 września 2016 ratownicy Grupy Ratownictwa Jaskiniowego (Magdalena Staniszewska – Bugała, Marcin Bugała, Michał Konarski, Dariusz Sapieszko, Bartosz Sierota) uczestniczyli w manewrach regionalnych Speleo Secoure Francais w okręgu administracyjnym Doubs.

W ramach ćwiczeń w sobotę rano ogłoszono mobilizację ratowników w związku z wypadkiem w jaskini Grotte Sarrazine. Wszyscy ratownicy zgłaszali się do sztabu, gdzie wypełniali karty zgłoszeniowe. W pierwszej kolejności kierujący akcją wysłał grupę rekonesansową w celu sprawdzenia czy w jaskini znajdują się grotołazi oraz stanu zaporęczowania na dojściu do miejsca wypadku. Następnie wyruszyła grupa opieki nad poszkodowanym wraz z lekarzem, której zadaniem było zabezpieczenie poszkodowanego, przygotowanie punktu cieplnego i ustalenie sposobu ewakuacji.

W związku z dużą odległością trzecią grupą była ekipa odpowiedzialna za łączność. Dopiero po ustabilizowaniu stanu poszkodowanego i kontakcie lekarza ze sztabem zaczęła formować się grupa ewakuacyjna, która wchodziła do jaskini po 6 godzinach od zgłoszenia.

Ratownicy GRJ działali razem z ratownikami SSF w czasie ewakuacji. Mimo drobnych problemów komunikacyjnych wspólne działania ratownicze przebiegały sprawnie. Każdy ratownik wiedział gdzie powinien być w danym momencie i tuż po północy poszkodowany znalazł się na powierzchni.

Najtrudniejszym elementem manewrów był transport poziomy, ponieważ w jaskini były ciągi wypełnione wodą i cały czas trzeba było pilnować, aby nosze do niej nie wpadły. Dzięki uprzejmości kolegów z SSF mogliśmy także przyglądać się pracy sztabowej, która była prowadzona na bardzo wysokim poziomie.

Wyjazd do Francji był pierwszym tego typu wyjazdem dla ratowników GRJ i jest początkiem współpracy pomiędzy obiema grupami.

Pragniemy bardzo podziękować kolegom z Francji za bardzo miłe i ciepłe przyjęcie.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *