Manewry w Tatrach, w jaskini Kasprowej Niżnej, 18-19.02.2023

W weekend 18-19 lutego 2023 r. odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa jaskiniowego organizowane przez GRJ. Brało w nich udział 13 członków GRJ i dwóch ratowników jaskiniowych z Czech.

Archiwum GRJ

Sobota była dniem akcji w Jaskini Kasprowej Niżniej. Ze względu na panujące wysokie, jak na luty, temperatury (7st na plusie (!)) zmuszeni byliśmy do pozostania elastycznymi w kwestii wyboru miejsca, z którego transportowany miał być poszkodowany. Kierownicy wyjścia (Maciek Florys i Tomek Ryba) podzielili nas na 3 grupy: szpicę z medykiem i dwie grupy ratowników. Szpica wyruszyła jako pierwsza i od nich dowiedzieliśmy się, że Złota Kaczka jest całkowicie zalana, co oznaczało to, że transport poszkodowanego będzie prowadzony właśnie z tego miejsca. Odcinek, którym były transportowane nosze dawał wiele możliwości wyboru technik transportu poszkodowanego w noszach. Spora liczba punktów pozwalała na konstruowanie różnych skomplikowanych układów linowych. Część z tych, które zastosowano wydaje  się optymalna w przy potencjalnej prawdziwej akcji, część tych bardziej skomplikowanych użyliśmy dla samego ich przećwiczenia. Całość jednak należy ocenić jako sprawną akcję, poszkodowany był transportowany 1 godzinę i 38 minut. 

Archiwum GRJ

Po wieczornym podsumowaniu wyciągnęliśmy sporo wniosków, w tym potrzebę kolejnych ćwiczeń.

W niedzielę odbyły się ćwiczenia medyczne. Były to trzy bloki tematyczne. Prowadzący zunifikowali nasze umiejętności z zakresu termoizolacji, BLS na poziomie KPP oraz badania stanu poszkodowanego na miejscu zdarzenia. Porównywaliśmy różne specjalistyczne i improwizowane materiały służące do zapobiegania wychłodzeniu u poszkodowanego. Ćwiczyliśmy prowadzenie resuscytacji przy pojawiających się różnego typu zakłóceniach. W końcu ćwiczyliśmy ocenianie i pomiar różnych parametrów życiowych poszkodowanego z użyciem przyrządów i bez nich.

Archiwum GRJ

 

Bardzo dziękujemy wszystkim prowadzącym za ogromne zaangażowanie.

Maciej Florys/Ewelina Raczyńska

 

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *