GRJ na „14th European Cave Rescue Meeting 2021”

ECRA Meeting, 11-14 listopad 2021

W tym roku odbyło się już 14 spotkanie ECRA Meeting, które zrzesza w swoich szeregach organizacje ratownictwa jaskiniowego (z i spoza Europy).

Tym razem spotkaliśmy się w przepięknym i bogatym w jaskinie rejonie Hiszpanii – Cantabria, w miejscowości Ramales de la Victoria.

Dokładny program można znaleźć na stronie: ECRA Meeting Program

Mieliśmy przyjemność wraz z przyjaciółmi z GOPR po raz kolejny brać udział w spotkaniu, zacieśniając współpracę z innymi organizacjami ratownictwa jaskiniowego z różnych państw. 

Przed samą konferencją wzięliśmy udział w dwóch wyjściach do przepięknych jaskiń (La Gandara i La Coventosa), które zachwyciły nas swoim ogromem, niezliczoną ilością nacieków i różnorakich form krasowych (tj wodospady, rzeki podziemne, kaskady itp). Okoliczne góry też zaskoczyły nas swoją urodą podczas trekkingu, na który wybraliśmy się w jeden z dni naszego pobytu.

Archiwum GRJ
Archiwum GRJ – Jaskinia Coventosa

W tym roku główny nacisk organizatorzy przyłożyli do omówienia poniższych tematów:

 • medycynę,
 • nurkowanie:
  • teoria: Omówione zostały procedury unifikacji działań ratowniczych oraz próba unifikacji sprzętu i najlepszych znanych technik stosowanych w nurkowym ratownictwie jaskiniowym. Zaproponowane zostały kanały przekazywania informacji podczas zaistnienia wypadku oraz przedstawienie prób procedur pozwalających na szybsze dotarcie grup ratowniczych do poszkodowanych biorąc pod uwagę współpracę na poziomie międzynarodowym. Dyskutowane były procedury transportu, ponadgabarytowego wyposażenia nurkowego i ratowniczego droga lotniczą.
  • praktyka: Zaproponowaliśmy procedury konfiguracji różnych platform w transporcie poszkodowanych przez syfony oraz przeszkody wodne. Omówione zostały zasady bezpieczeństwa konfigurowania różnych typów masek pełnotwarzowych do nurkowania. 

   Aut. Robert Aźnič
   Aut. Robert Aźnič
  •  więcej zdjęć z bloku nurkowego: LINK
 • ubezpieczenia podczas akcji ratowniczych w różnych krajach,
 • poszerzane ciasnych przestrzeni,
 • pokazy ciekawostek z zakresu technik ratowniczych stosowanych w różnych krajach, tj:
  • tzw “szybki balans”- technika wielokrotnych balansów w dużych studniach przy małym zespole ratowniczym z użyciem jednej liny)
  • techniki autoratownicze wg standardu amerykańskiego
  • użycie kotew wielokrotnego użytku
  • tzw “human anchor”
Archiwum GRJ
Archiwum GRJ

 

Podczas obrad Walnego Zebrania przyjęto nowego członka ECRA z Rosji (SDS) oraz zadecydowano o miejscu kolejnego spotkania, którym będą Czechy – Brno (29.09-2.10.2022).

 

Aut. Sebastian Kovacic
Aut. Sebastian Kovacic (Czechy) – Przed wejściem do jaskini Coventosa razem z czeskimi i tureckimi Kolegami

 

W spotkaniu udział wzięło około 96 ratowników z ok 20 krajów. Polskę reprezentowało 7 osób z dwóch organizacji: GOPR i GRJ:

Paweł Jeziorny – GRJ
Jarosław Kur – GRJ
Michał Macioszczyk – GRJ
Sławomir Parzonka – GOPR
Łukasz Pokorski – GOPR
Jakub Pysz – GRJ
Ewelina Raczyńska – GRJ

PS. Więcej zdjęć można znaleźć na Facebooku ECRA: LINK.

Dziękujemy Sebastianowi Kovacic (Czechy) i Robertowi Aznic (Słowenia) za udostępnienie zdjęć!

 

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *