GRJ na „10th European Cave Rescue Meeting 2016”

W dniach 10-14.11.2016 roku trzy osoby z Grupy Ratownictwa Jaskiniowego, w tym jedna również jako reprezentant KTJ PZA uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu ratowników jaskiniowych grupy ECRA (European Cave Rescue Association) – 10th European Cave Rescue Meeting 2016. Zjazd ratowników z całej Europy odbył się w bardzo malowniczym miejscu, w schronisku górskim Malačka tuż nad Splitem w Chorwacji.

Spotkanie rozpoczęło się w czwartek wieczorem, rejestracją uczestników, a także prezentacją węgierskich członków wyprawy do jaskini Krubera-Woronia.

Trzy dni, w piątek, sobotę i niedzielę odbywały się:

  • prezentacje reprezentantów różnych krajów na temat ich podejścia do tematu ratownictwa jaskiniowego oraz ratownictwa w nurkowaniu jaskiniowym;
  • pokazy najnowszego sprzętu z bezprzewodową radiokomunikacja podziemną;
  • pokazy sprzętu do ratownictwa nurkowego;
  • zajęcia praktyczne w jaskini “suchej” oraz w jaskini zalanej całkowicie wodą;
  • dyskusje na temat usprawnienia metodyki i logistyki w ratownictwie jaskiniowym i ratownictwie w nurkowaniu jaskiniowym;
Archiwum GRJ

Członkowie GRJ prowadzili w piątek również swoją prezentację na temat speleologii oraz ratownictwa jaskiniowego w Polsce.

Archiwum GRJ

Spotkanie zaowocowało nawiązaniem licznych kontaktów z ratownikami z całej Europy, dzięki czemu liczymy na stałą wymianę doświadczeń, a także możliwość uczestniczenia w unifikacjach czy wspólnych warsztatach. Mamy nadzieję dołączyć również w przyszłym roku do zjazdu ECRY, tym razem w Bułgarii.

Archiwum GRJ

Uczestnicy:
Michał Macioszczyk (GRJ)
Tomasz Pawłowski (GRJ)
Ewelina Raczyńska (GRJ)

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *