Wspólne ćwiczenia ratownicze w Holstejn, Czechy 10-12.11.2023

W tym roku, ponownie dostaliśmy zaproszenie od czeskiej Speleologickiej Zachrannej Sluzby na ich ogólnokrajowe manewry w przedłużony weekend 10-12.11.2023. W tym roku pojechaliśmy na nie wraz z kolegami z GOPR Grupy Sudeckiej i Fundacji GOPR.

Archiwum GRJ

 

Plan zajęć obejmował działanie w jaskini Nova Rasovna (jeden z otworów jaskini jest ponorem pobliskiej, całkiem sporej rzeki) koło Holstejn-u na Morawach od piątku ok 13:00 aż do soboty do ok godziny 16:00. Głównym celem miało być osuszenie syfonu za pomocą pomp (temat wspomagany przez lokalnych strażaków) oraz transport poszkodowanego na powierzchnię.

Nasz polski zespół dołączył do ćwiczeń około północy z piątku na sobotę i działał z godzinną przerwą do końca zajęć, czyli do soboty ok 16:00. 

Archiwum GRJ

Podsumowując, odcinki poziome były realizowane w noszach SKED, po raz kolejny okazuje się to strzałem w dziesiątkę, gdyż zdecydowanie lepiej sprawdzają się w błocie o nic dodatkowo nie hacząc, znane nam NEST-y użyto na normalne noszenie i odcinki pionowe.

Sztab, logistyka, socjal były wg nas świetnie zorganizowane, widać wzorową współpracę z lokalną  Strażą Pożarną, zarówno na powierzchni jak i pod ziemią (w tematach nie-linowych, a zwłaszcza wymagających ciężkiego sprzętu). Poza Nicolą na pionach i w dużych przestrzeniach łączność radiowa zgrana była ze Strażą. 

Archiwum GRJ

Dla nas było wyjątkowo doświadczenie, ponieważ mimo zmęczenia udało się popracować w różnych grupach i zobaczyć zgrane działanie wielu zespołów.

Wieczorem zostały jeszcze poprowadzone dwie polskie prezentacje, pierwsza na temat nowej, prototypowej łączności jaskiniowej Spellcom oraz na temat akcji ratowniczej w jaskini Morca, w Turcji. A po prezentacjach toczyły się jeszcze długie dyskusje i kolejne plany na wspólne zajęcia.

Archiwum GRJ
Archiwum GRJ

 

Jak zwykle bardzo dziękujemy naszym czeskim kolegom za zaproszenie i mamy nadzieję do zobaczenia niedługo.

 

Udział wzięli:

Arkady Dąbrowski – GOPR Sudety

Ewelina Raczyńska – GRJ

Łukasz Pokorski – GOPR Sudety / GRJ

Mariusz Grudzień – GOPR Sudety

Michał Macioszczyk – GRJ / GOPR Sudety

Roman Dziedzic – GOPR Sudety / Fundacja GOPR

 

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *