Udział w Centralnym Kursie Ratownictwa Jaskiniowego II stopnia GOPR 10/2018

W dniach 10-14.10.2018 w ramach współpracy szkoleniowej z GOPR mieliśmy przyjemność brać udział w Centralnym Kursie Ratownictwa Jaskiniowego II stopnia. Szkolenie odbywało się w formie pięciodniowego obozu praktycznego.

Pierwszego dnia przećwiczyliśmy podstawowe techniki ratownicze. Zajęcia odbywały się na Kruczych Skałach w Karpaczu. Wieczorem przystąpiliśmy do części teoretycznej na temat sprzętu osobistego oraz zespołowego używanego podczas poruszania się po jaskiniach.

Archiwum GOPR

Kolejnego dnia doskonaliliśmy techniki poruszania się po jaskiniach. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach; jedna działała w Jaskini Imieninowej, a kolejna w Nowej. Dzień zakończyliśmy zajęciami teoretycznymi ze strategii akcji jaskiniowych oraz łączności używanej w trakcie działań ratowniczych.

Następnego dnia pracowaliśmy również w dwóch grupach; jedna ćwiczyła transport noszy w kamieniołomie Gruszka w Wojcieszowie, podczas gdy kolejna doskonaliła techniki poruszania się w jaskini Szczelina Wojcieszowska. Po południu nastąpiła zmiana. Wieczorem mieliśmy przyjemność wysłuchać relacji z akcji ratunkowej w Tennengebirge przedstawionej przez Rajmunda Kondratowicza, ratownika GOPR i GRJ.

W sobotę przystąpiliśmy do transportu noszy w jaskini, który odbywał się w znanych już jaskiniach; Imieninowej oraz Nowej. W obu przypadkach transport przebiegł płynnie i bez większych przeszkód. Wieczorem wysłuchaliśmy relacji z akcji ratunkowej w Jaskini Niedźwiedziej z punktu widzenia medyka ratownika GOPR, Michała Barskiego.

Archiwum GOPR

Cały kurs zakończyły ćwiczenia z autoratownictwa przeprowadzone na Skalnym Moście.

Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie i możliwość wspólnych ćwiczeń.

Paweł Jeziorny

W kursie wzięli udział ratownicy GRJ:
Ewelina Raczyńska, reprezentująca również KTJ
Robert Matuszczak, reprezentujący również KTJ
Przemysław Sękowski
Michał Macioszczyk
Paweł Jeziorny

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *