Udział w Centralnym Kursie Ratownictwa Jaskiniowego II stopnia GOPR 10/2018

W dniach 10-14.10.2018 w ramach współpracy szkoleniowej z GOPR mieliśmy przyjemność brać udział w Centralnym Kursie Ratownictwa Jaskiniowego II stopnia. Szkolenie odbywało się w formie pięciodniowego obozu praktycznego.

Pierwszego dnia przećwiczyliśmy podstawowe techniki ratownicze. Zajęcia odbywały się na Kruczych Skałach w Karpaczu. Wieczorem przystąpiliśmy do części teoretycznej na temat sprzętu osobistego oraz zespołowego używanego podczas poruszania się po jaskiniach.

Archiwum GOPR

Kolejnego dnia doskonaliliśmy techniki poruszania się po jaskiniach. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach; jedna działała w Jaskini Imieninowej, a kolejna w Nowej. Dzień zakończyliśmy zajęciami teoretycznymi ze strategii akcji jaskiniowych oraz łączności używanej w trakcie działań ratowniczych.

Następnego dnia pracowaliśmy również w dwóch grupach; jedna ćwiczyła transport noszy w kamieniołomie Gruszka w Wojcieszowie, podczas gdy kolejna doskonaliła techniki poruszania się w jaskini Szczelina Wojcieszowska. Po południu nastąpiła zmiana. Wieczorem mieliśmy przyjemność wysłuchać relacji z akcji ratunkowej w Tennengebirge przedstawionej przez Rajmunda Kondratowicza, ratownika GOPR i GRJ.

W sobotę przystąpiliśmy do transportu noszy w jaskini, który odbywał się w znanych już jaskiniach; Imieninowej oraz Nowej. W obu przypadkach transport przebiegł płynnie i bez większych przeszkód. Wieczorem wysłuchaliśmy relacji z akcji ratunkowej w Jaskini Niedźwiedziej z punktu widzenia medyka ratownika GOPR, Michała Barskiego.

Archiwum GOPR

Cały kurs zakończyły ćwiczenia z autoratownictwa przeprowadzone na Skalnym Moście.

Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie i możliwość wspólnych ćwiczeń.

Paweł Jeziorny

W kursie wzięli udział ratownicy GRJ:
Ewelina Raczyńska, reprezentująca również KTJ
Robert Matuszczak, reprezentujący również KTJ
Przemysław Sękowski
Michał Macioszczyk
Paweł Jeziorny

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *