Manewry ratownicze w Czechach 19.11.2022

W sobotę 19 listopada 2022 po raz kolejny pięciu naszych ratowników miało przyjemność uczestniczyć w manewrach ratownictwa jaskiniowego organizowanych przez Speleologická Záchranná Zlužba w Czechach. Tym razem manewry prowadzone były w jaskini “Za Hajovnou” we wsi Javoricko koło Prostejova.

Archiwum GRJ

Zajęcia zaczęły się w sobotę rano odprawą prowadzoną przez Kierownika zajęć. Podzielił on nas na:

  • 5 zespołów ratowników, 
  • zespół ASV (Victim Assistance, czyli szpica),
  • zespół łączności (wykorzystanie systemu Nicola),
  • sztab (stacjonujący przy otworze jaskini).

Każdy z zespołów dostał ściśle określone zadanie do wykonania.

Plan pozorowanej akcji ratunkowej zakładał zaopatrzenie dwóch poszkodowanych osób. Pierwsza z nich wymagała opieki medycznej ze względu na uraz nogi oraz transportu w noszach (SKED). Był to 12 letni chłopiec, o wadze ok. 35 kg, co wiązało się z dobraniem odpowiednich technik do jego transportu. Drugi poszkodowany przy wsparciu ratowników mógł poruszać się samodzielnie. Zadaniem ratowników było bezpiecznie przetransportować poszkodowanych na powierzchnię. 

Nosze typu SKED bardzo dobrze sprawdziły się w ciasnych miejscach, gdzie były ciągnięte po spągu. Transport na linach wymagał odpowiedniej konfiguracji noszy dla przemieszczania ich w pionie lub poziomie.

 

Archiwum GRJ

 

Transport przebiegł bardzo sprawnie, w dużej mierze, dzięki współpracy dobrze znających się i ćwiczących często ze sobą lokalnych ratowników.

Zajęcia zakończyły się późnym popołudniem. Po wspólnym obiedzie, tradycyjnych knedlikach z gulaszem, odbyło się podsumowanie zajęć. 

W manewrach uczestniczyło 27 ratowników z Speleologická Záchranná Služba i Grupy Ratownictwa Jaskiniowego. Kolejne międzynarodowe działania pozwoliły na: wymianę doświadczeń, doskonalenie technik ratunkowych, zacieśnianie naszych relacji oraz wspólne plany na przyszłość.

Archiwum GRJ

Bardzo dziękujemy czeskim kolegom za zaproszenie, możliwość wspólnych ćwiczeń i bardzo hojne przyjęcie.

W manewrach udział wzięli:

Ewelina Raczyńska
Michał Macioszczyk
Maciej Florys
Marcin Bugała
Łukasz Pokorski

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *