Manewry na Morawskim Krasie 05.2019

W sobotę 18 maja już po raz kolejny pięciu naszych ratowników miało przyjemność uczestniczyć w manewrach ratownictwa jaskiniowego organizowanych przez Speleologická Záchranná Zlužba na Czeskich Morawach. Manewry prowadzone były w jaskini Spirálka, wyjątkowo z udziałem nurków jaskiniowych.

Archiwum GRJ

Pozorowana akcja ratunkowa polegała na odnalezieniu nurków uwięzionych za syfonem, dostarczeniu im butli oraz przetransportowaniu poszkodowanych przez syfon do punktu cieplnego, gdzie już czekał na nich lekarz i ratownik medyczny. Zadaniem ratowników było odnaleźć, przetransportować poszkodowanych przez zalane partie oraz ostatecznie wydobyć ich na powierzchnię. Po wykonaniu czynności medycznych jeden z poszkodowanych wyszedł na powierzchnię o własnych siłach tylko z dodatkową asekuracją. Kolejny wymagał transportu w noszach. Transport przebiegał bardzo sprawnie, a całe działania zamknęły się w 9 godzinach, w dużej mierze, dzięki współpracy dobrze znających się i ćwiczących często ze sobą lokalnych ratowników.

W manewrach uczestniczyło 26 ratowników i nurków jaskiniowych, z Speleologická záchranná služba , Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje, Grupa Ratownictwa Jaskiniowego. Wspólne działania pozwoliły na wymianę doświadczeń oraz doskonalenie technik ratunkowych.

Bardzo dziękujemy czeskim kolegom za zaproszenie i możliwość wspólnych ćwiczeń.

Maciej Florys
Paweł Jeziorny

W manewrach udział wzięli:

Ania Ogarzyńska
Marcin Feldmann
Oskar Szproch
Maciej Florys
Paweł Jeziorny

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *