Warsztaty lawinowe 6-7.02.0221

Jednym z celów działania Grupy Ratownictwa Jaskiniowego jest profilaktyka oraz propagowanie bezpiecznych form aktywności.

Góry w zimowej szacie stwarzają dodatkowe zagrożenie w postaci lawin. W czasie wycieczek narciarskich, pieszych, dojścia do otworów jaskiń czy pod drogi wspinaczkowe niejednokrotnie wchodzimy w teren niebezpieczny.

Dlatego w dniach 5-7.02.2021 r. odbyło się szkolenie członków Grupy, które przeprowadzili dla nas ratownicy Grupy Sudeckiej GOPR pod patronatem Fundacji GOPR. Jego celem było podniesienie wiedzy oraz umiejętności dotyczących profilaktyki i ratownictwa partnerskiego w lawinach.

Spotkaliśmy się, uzbrojeni w narty skiturowe oraz lawinowe ABC w Masywie Śnieżnika. Dla większości nie były to pierwsze kroki stawiane w temacie lawinoznawstwa, co pozwoliło na szybkie usystematyzowanie podstaw i skoncentrowanie na sprawach często pomijanych na kursach podstawowych.

Teoria była przeplatana dyskusjami i ćwiczeniami w terenie. 

Prowadzący zajęcia skupili dużą uwagę na psychologicznych aspektach działania w grupie, podejmowania i szacowania ryzyka. Od początku wyłapywali i korygowali błędy, dzielili się z nami praktycznymi wskazówkami.

Poza najprostszymi scenariuszami ćwiczyliśmy poszukiwania przy zasypaniach mnogich, głębokich oraz działanie w grupie. Blok zajęć terenowych kończymy krótką, acz treściwą (ze względu na warunki śniegowe i atmosferyczne) wycieczką na Śnieżnik, zjeżdżając w ostatnich promieniach słońca. Wieczorem, jako uzupełnienie programu odbył się wykład dotyczący ratowania osób wychłodzonych.

Archiwum_GRJ
Archiwum_GRJ

Finałem szkolenia, który składał wszystkie elementy w jedną całość była pozorowana akcja ratunkowa, w której głównym wyzwaniem było skoordynowanie działania kilkuosobowej grupy. Instruktorzy przygotowali scenariusz, wykorzystujący wiele elementów ćwiczonych w poprzednich dniach.

Uważamy, że ćwiczenia zostały przeprowadzone dla nas bardzo profesjonalnie oraz wynieśliśmy z nich wiele nowej i utrwalonej wiedzy. 

Bardzo dziękujemy kolegom z GOPR oraz  Sławkowi i  Maćkowi z GRJ za przeprowadzenie dla nas tych ćwiczeń.

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *