Unifikacja technik ratowniczych na Poligonie OSP w Kętach 25-26.11.2023

W ostatni weekend listopada (25-26.11) 2023 mieliśmy okazję po raz kolejny spotkać się, aby wspólnie doskonalić umiejętności budowy oraz obsługi ratowniczych układów linowych. Tym razem skorzystaliśmy z gościny OSP Kęty, trenując na Poligonie Ratowniczym. W spotkaniu udział wzięło 17 osób.

 

Archiwum GRJ

 

Część zajęć poświęcona praktycznemu treningowi przeprowadzana została na hali do ćwiczeń wysokościowych, gdzie trenowaliśmy pracę na najpopularniejszych układach stosowanych w ratownictwie jaskiniowym. Na tym samym obiekcie przeprowadziliśmy też symulowany transport poszkodowanego w noszach po torze oddającym typowe trudności napotykane w jaskiniach. Ciekawym doświadczeniem było też trenowanie z użyciem wyłącznie angielskich komend, tak żebyśmy mieli już z nimi obycie na zajęciach międzynarodowych.

 

Archiwum GRJ

 

Drugim ważnym punktem spotkania w Kętach było wysłuchanie relacji kolegów, którzy brali udział w akcji ratowniczej w tureckiej jaskini Morca. Oprócz bardzo ciekawej relacji z pierwszej ręki, koledzy podzielili się swoimi przemyśleniami na temat wyposażenia, które powinno być zabierane na taką akcje. Wysłuchaliśmy również relacji o tym w jaki sposób organizacja wyjazd do Turcji wyglądała ze strony osób zajmujących się logistyką oraz koordynacją działań ze stroną turecką.

 

Archiwum GRJ

Minione spotkanie było dla nas pouczające na wielu płaszczyznach, niektórych bardzo rzadko omawianych. Zarazem było to ostatnie spotkanie w 2023 roku. W oczekiwaniu na pierwsze spotkanie po Nowym Roku trenujemy dalej, w mniejszych grupach oraz kameralnie.

Bardzo dziękujemy OSP Kęty za udostępnienie obiektu do ćwiczeń oraz wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie zajęć.

 

Michał Smaga

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *