Mini-manewry w Tatrach 22.08.2020

Po raz pierwszy, w weekend 22-23.08.2020 wystartowaliśmy z koncepcją, jak sobie nazwaliśmy – „mini-manewrów”. Pomysł polega na zrobieniu manewrów w jaskini, z poszkodowanym w noszach, ale tylko z użyciem technik linowych ratowniczych (bez angażowania sztabu/łączności/szpicy/medyki) dla małej liczby osób (max12). Ćwiczenia mają na celu szlifowanie poszczególnych technik trenowanych wcześniej na hali treningowej.

W sobotę zatem wyruszyliśmy do jaskini Czarnej w zespole 9 osób biorących udział w szkoleniu, plus dwie osoby prowadzące (Paweł Jeziorny, Ewelina Raczyńska).


Plan zakładał transport noszy od głównego otworu do otworu numer 2 przez partie III Komina. Bez większych przeszkód, ale też nie obyło się bez błędów, zadanie zostało zrealizowane i już wieczorem wszyscy byliśmy na bazie.


W niedzielę natomiast Tomasz Rybak (Sekcja Medyczna) zorganizował dla nas zajęcia powtórkowe z pierwszej pomocy w zakresie badania urazowego.

Naszym zdaniem takie ćwiczenia powinny i będą odbywać się regularnie i możliwie często, gdyż pozwalają każdemu uczestnikowi szkolenia na samodzielne wykonanie poszczególnych zadań. Dzięki temu techniki są utrwalane, i powoli, mamy nadzieję, staną się działaniem nawykowym, które w warunkach stresowych z łatwością może zostać odtworzone.

Szczególne podziękowania dla Tomka, Madzi i wszystkich uczestników, którzy poświęcili swój czas, żeby wziąć udział w zajęciach.

Ewelina

 

Written by 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *