Na początku czerwca (7-8.06.2025), w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej odbyło się dwudniowe szkolenie medyczne dla ratowników i kandydatów GRJ na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Zajęcia rozpoczęliśmy w sobotę rano od wykładów na temat bezpieczeństwa i badania poszkodowanego, po czym wyruszyliśmy w teren, aby w praktyce przećwiczyć postępowanie według protokołu CABC. Działaliśmy w zespołach, realizując krótkie pozoracje, w których naszym zadaniem było dotarcie do poszkodowanego, wykonanie badania, zabezpieczenie termiczne i ewakuacja z miejsca zdarzenia. Po krótkiej przerwie na drugie śniadanie, niezrażeni ulewnym deszczem, przeszliśmy do realizacji zajęć warsztatowych na punktach nauczania. Zapoznaliśmy się z technikami tamowania masywnych krwotoków (pakowanie ran oraz stosowanie opasek uciskowych), metodami udrażniania dróg oddechowych oraz prowadzenia tlenoterapii czynnej oraz przećwiczyliśmy wykonywanie opatrunków i unieruchomień. Zajęcia w terenie zakończyliśmy około godziny 17:00, szybko zjedliśmy obiad i udaliśmy się na wykład dotyczący segregacji medycznej TRIAGE, na którym zostaliśmy zapoznani z systemami START i JUMP-START. W międzyczasie, instruktorzy rozpoczęli przygotowywanie symulacji wypadku masowego. W ramach scenariusza mieliśmy do czynienia z samochodem dostawczym, który uderzył w parę pieszych. Poszkodowane zostały cztery osoby, każda w innym stanie i z innymi urazami, a naszym zadaniem było przeprowadzenie segregacji, nadanie odpowiednich priorytetów i następnie udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Wybitna gra aktorska naszych pozorantek i realistycznie przygotowana pozoracja obrażeń sprawiły, że każdy mógł poczuć się jak podczas prawdziwej akcji ratunkowej. Dzień szkoleniowy zakończyliśmy oficjalnie o godzinie 20:00, ale chętni uczestnicy jeszcze do późnego wieczora ćwiczyli wykonywanie badania urazowego, inni zaś wybrali się na szybki rekonesans okolicznych skał.

W niedzielę odsunęliśmy nieco na bok tematy urazowe i skupiliśmy się na nauce postępowania w internistycznych stanach nagłych – omówiliśmy dokładnie takie jednostki chorobowe jak zawał serca, udar mózgu, cukrzyca, epilepsja, astma czy wstrząs anafilaktyczny. Przećwiczyliśmy również podawanie leków ratujących życie – adrenaliny i glukagonu. W ramach praktyki, zrealizowaliśmy kilka krótkich scenek, na których mieliśmy rozpoznać w jakim stanie znajduje się poszkodowany i prawidłowo na niego zareagować. Szkolenie zakończyliśmy warsztatem z BLSu czyli podstawowych zabiegów resuscytacyjnych z wykorzystaniem defibrylatora AED.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, instruktorom oraz młodzieży z “Drużyny Ratowniczej” ze LO nr 2 w Kędzierzynie- Koźlu, która wsparła nas w realizacji pozoracji. Dzięki takim szkoleniom jesteśmy w stanie stale utrzymywać wysoki poziom medycznego przygotowania naszych ratowników do udzielania pomocy.
